Referencje bardzo pomagają w znalezieniu pracy, założeniu firmy czy też zdobyciu nowych klientów. Są one dokumentem potwierdzającym, że dobrze wykonujesz swoją prace, że jesteś dobrym pracownikiem, któremu warto zaufać, którego warto zatrudnić. Czy wiesz jak zdobyć referencje? Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne.

Nie musisz pracować na stałe, na umowie o pracę, aby uzyskać referencję. Możesz je dotrzymać od każdego, z kim w jakikolwiek sposób pracowałeś i współpracowałeś, od każdego dla kogo wykonywałeś usługę – wystarczy tylko poprosić. Jeżeli Twoja praca była zadawalająca, każdy bardzo chętnie napisze dla Ciebie referencje. Referencje możesz uzyskać z każdych praktyk oraz z każdego stażu, a także z każdej współpracy. Nie rezygnuj z tego, gdyż nie wiadomo, kiedy mogą Ci się przydać. Wszystkie referencje należy chować, najlepiej w jednym miejscu, aby z łatwością można było zabrać je na rozmowę kwalifikacyjną. Warto również mieć je wszystkie w formie elektronicznej. Jeżeli twoje referencje mają pochodzić od pracodawcy, z którego firmy chcesz się zwolnić, musisz rozstać się z nim w dobrych relacjach. Wyjaśnij, dlaczego odchodzisz i poproś o referencje. Na pewno Ci nie odmówi.

Obecnie, kiedy to wiele osób prowadzi jednoosobowa działalność gospodarczą, referencje nieco zmieniły swój kształt. Stały się opiniami, które wystawiają danej firmie (osobie) klienci i kontrahenci. Opinie te wysyłane są np. drogą elektroniczną, dzięki czemu można umieścić je na stronie internetowej firmy. Przysyłane są również pocztą tradycyjną, co nie przeszkadza w załączeniu ich również na stronę. Ponadto, wykorzystywane są media społecznosciowe, np. Faceboook czy też Google+, gdzie bardzo często spotykamy się z wystawionymi opiniami. Pamiętajmy jednak, że zawsze wato poprosić o referencje na piśmie. Są one gwarancją dla twojego przyszłego pracodawcy lub osoby współpracującej, że jesteś uczciwy i solidny.