Motywowanie pracowników nie jest zadaniem łatwym. Niestety, wielu pracodawców zupełnie sobie z tym nie radzi. Poprzez to zniechęcają swoich podwładnych do pracy, co z kolei prowadzi do pomniejszenia zysków firmy. Tego zapewne nie chcesz, zatem warto nauczyć się pewnych sposobów motywowania.

Brak motywacji

Pracownicy zawsze starają się jak najlepiej wykonywać pracę. Widoczne jest to zwłaszcza dziś, kiedy bezrobocie jest znaczne i każdemu zależy na stabilnym zatrudnieniu. Jednak często pracodawcy tego nie dostrzegają, gdyż nastawieni są na zysk jak najmniejszym kosztem. Zamiast docenić starania pracownika, widzą tylko, że mógłby postarać się jeszcze bardziej. Zamiast nawet małej pochwały, pracownik słyszy, że mógł zrobić cos inaczej, więcej lub z większym skutkiem. Jak to na niego działa? Demotywująco, a wręcz destrukcyjnie. Pracownik przestaje się starać i woli być bardziej bierny, skoro i tak jego starania nie są doceniane.

Jak motywować?

Rozmowa. Bardzo często pracownikom brakuje po prostu „ludzkiego traktowania”. Pokaż pracownikowi, że istnieje dla Ciebie, że nie jest tylko trybikiem w Twojej firmie, ale jest Osobą, która przynosi zysk. Zauważ starania pracownika i podziękuj mu. Wyślij kogoś na szkolenie, lub na targi – daj tym samym znak, że jest on dla Ciebie ważny. Szybko zobaczysz jak budzi się w nim ambicja i pokłady siły i pomysłów, o których ani on, ani Ty nie śniliście. Niekiedy motywowanie pracowników to także podwyżki, premie za dobrą pracę – wcale nie muszą być wysokie, ważne, aby pracownik rozumiał, że dostrzegasz jego starania – to na pewno Ci się opłaci.

Pracownicy czują sie także zmotywowani do pracy, kiedy wiedzą, że szefowi zależy na całym zespole. Zorganizuj więc jakiś wieczór, wyjazd integracyjny za miasto i pojedź z pracownikami. Wcale nie stracisz wtedy niczego ze swojej pozycji, a jedynie zyskasz „ludzką” twarz – szefa, który również lubi się zabawić, szefa, który był też na miejscu pracowników, szefa, który wiele przeszedł, by być na swoim miejscu. Czy pomyślałeś kiedyś, że to Twoja osoba może być motywacją dla pracowników?