Właściciele firm doskonale wiedzą, że sukces można osiągnąć tylko wtedy, gdy ma się odpowiednich pracowników. Co to oznacza? Dobrzy pracownicy dbają o to, aby była pomiędzy nimi dobra atmosfera, dbają o to, aby była dobra komunikacja, a wszystkie działania wykonywane były w sposób sprawny. Oczywiście pracownicy nie muszą być jak rodzina, albo najlepsi przyjaciele, powinni sie jednak szanować i po prostu lubić. Powinni także rozumieć, że współpraca opłaci się każdemu z nich. Co jednak zrobić, kiedy widzisz, jako właściciel i pracodawca, że w Twoim zespole nie dzieje się dobrze? Musisz szybko zareagować – nie strasz, nie wzywaj nie zwalniaj, ale działaj taktycznie. Pamiętaj, że zawsze lepiej zainwestować we wdrożonych już pracowników, niż tracić tygodnie, a nawet miesiące na wdrażanie nowych.

  1. Przydzielaj grupowe obowiązki

Aby pracownicy zrozumieli, że dla osiągnięcia sukcesu muszą współpracować, warto przy niektórych zadaniach łączyć ich w grupy. Oczywiście nie zawsze da się to zrobić, ale warto. Nie jest też dobrym pomysłem, aby grupa osób zawsze ze sobą pracowała. Np. jeżeli mamy hotel, nie doprowadzajmy do sytuacji, w których dwie osoby na recepcji zawsze będą pracowały razem. Owszem, osoby pracujące razem muszą się lubić, jednak potrzebna jest im różnorodność oraz możliwość współpracy i wymiany doświadczeń i poglądów z innymi. Jeżeli na Twojej recepcji pracuje kilka sposób, staraj się urozmaicać im grafik.

  1. Spotkania strategiczne

Można organizować je codziennie przed rozpoczęciem pracy. Można organizować je raz w tygodniu lub raz w miesiącu, ale warto, aby od czasu do czasu spotykać sie z całym zespołem, prosić go o radę, o koncepcje o spostrzeżenia, o zmiany, które powinny zostać wdrożone – ogólnie lub do konkretnego projektu czy zadania, które obecnie jest wdrażane i realizowane. Wspólna praca, która jest kreatywna, bardzo zbliża ludzi i pozwala im poznać się od innej strony.

  1. Wyjazdy integracyjne

Wyjazd lub spotkanie integracyjne to bardzo dobry pomysł. Można do tego wykorzystać weekend, ale także wieczór po pracy. Może to być knajpa z dobrym piwem lub jedzeniem, może to być kręgielnia, a może to być wyjazd za miasto na wspólne biesiadowanie przy ognisku. Nie bój się organizować czasu swoim pracownikom i nie bój się brać w takich spotkaniach udziału – jesteś w końcu najważniejszą częścią tego zespołu.