Temat botoxu od lat wiąże się z licznymi kontrowersjami. Botox ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zdjęcia celebrytów, którzy poddali się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej spotykają się głównie z negatywnymi komentarzami. Znanym osobom wręcz zarzuca się „poprawianie” urody i odmładzanie wbrew naturze. Tymczasem z zabiegów korzysta coraz więcej osób, nie tylko celebrytów. A sam botox jest substancją, którą wykorzystuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w leczeniu wielu dolegliwości. Co więcej, jego zastosowanie w leczeniu było znane znacznie wcześniej niż w medycynie estetycznej.

Botox bez tajemnic

Toksyna botulinowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzy się z wygładzaniem zmarszczek. Działanie botoxu związane jest ze zmniejszeniem napięcia w mięśniach, które odpowiedzialne są powstawanie tzw. kurzych łapek, zmarszczek na czole – poziomych i pionowych czy też zmarszczek wokół ust. Skutkiem zabiegu jest wspomniane wygładzenie zmarszczek i zapobieganie powstawania kolejnych. Toksyna botulinowa stosowana jest także w leczeniu nadpotliwości. Następuje zablokowanie impulsu nerwowego, który dociera do gruczołów potowych. Efektem jest zatrzymanie produkcji potu. Początkowe działanie toksyny jest zauważalne już po 3 dniach od wykonania zabiegu, z kolei zmniejszenie potliwości następuje w czasie od 2-4 tyg. po wstrzyknięciu botoxu.

Powyższe zastosowania botoxu większości osób jest doskonale znane. Jednak toksynę botulinową wykorzystuje się np. w neurologii. Substancja łagodzi m.in. skurcze powiek czy połowiczny kurcz twarzy. Botox stosowany jest przy leczeniu stwardnienia rozsianego– substancja łagodzi obawy choroby. Nie stosuje się go przy stwardnieniu zanikowym bocznym. W przypadku taki chorób jak Hallervordena-Spatza, Huntigntona czy Parkinsona, toksyna botulinowa ułatwia wykonywanie codziennych czynności, a także łagodzi ból oraz wpływa na częstość i siłę napięcia mięśniowego. Wykorzystywany często także w medycynie estetycznej – o czym wspominają specjalistki z Botox Katowice.

Botox pomaga

Botox pomaga również w leczeniu bruksizmu, którego objawem jest zgrzytanie zębami podczas snu. Skutki bruksizmu to ścieranie szkliwa, a także schorzenia związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Wstrzykując toksynę botulinową, ograniczana zostaje siła pracy mięśni policzkowych.

Kolejne zastosowania botoxu to migrena i leczenie zeza. W przypadku przewlekłej migreny toksyna botulinowa pełni rolę leku przeciwbólowego wyróżniającego się przedłużonym działaniem. Lekarz wstrzykuję substancję w te partie ciała, które wywołują ból migrenowy. W ten sposób dochodzi do blokady zakończeń nerwowych, która utrzymywane jest nawet przez pół roku. Przy leczeniu zeza natomiast botox powoduje rozluźnienie skurczonych mięśni zewnętrznych oka, skutkiem czego gałki oczne właściwie się ustawiają.

Niewątpliwie najpowszechniejszym zastosowaniem botoxu jest wspominana medycyna estetyczna. Aby jednak uzyskać pożądane efekty, zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej powinien być właściwie przeprowadzony, tylko wówczas pacjent będzie cieszył zrelaksowaną, wypoczętą i świeżą twarzą.