Przeprowadzone badania dowodzą, że uczniowie w szkole nie są w stanie skupić się na lekcji dłużej, aniżeli przez 30 minut. Skupienie to może być ciągłe, nieprzerwane i intensywne. Jednak po 30 minutach, musi nastąpić pewne rozluźnienie. Bardzo podobnie jest z osobami dorosłymi. Oczywiście, u dorosłych działa nieco inny system, toteż mogą wytrzymać dłużej niż 30 minut, jednak przerwy w pracy i tak są niezwykle ważne.
Aby nasz zmógł mógł prawidłowo funkcjonować, musi mieć chociaż moment odpoczynku. Prawdą jest, że nasz mózg nigdy nie odpoczywa w pełni – nawet kiedy śpimy – on działa. Jednak można go nieco odciążyć. Najlepiej jeśli w ciągu pracy nieco się dotlenisz, otworzysz okno lub wyjdziesz na zewnątrz. Warto również od czasu do czasu zerknąć na kolor zielony, który odpręża i pozwala odpocząć zmęczony oczom, zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz przed monitorem komputera.
Najczęściej przerwy w pracy kojarzą się nam z szybką kawką lub z papierosem. Chociaż z medycznego punktu widzenia i kawa i papieros poprawiają wydajność naszego mózgu, to jest to jednak poprawa krótkotrwała. Zatem i papierosa i kawę należałoby zamienić na jakąś zdrową i smaczną przekąskę – sałatkę warzywną lub owocową, albo koktajl – możesz to wszystko przyrządzić w domu i przynieść ze sobą do pracy. Warto też dużo pić i właśnie na to przeznaczać swoje przerwy.
Trzeba pamiętać, że przerwy w pracy przysługują nam ustawodawczo. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, może liczyć na 15 minut przerwy śniadaniowej. Przepis o tej przerwie mówiący ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Przerwa przysługuje również wszystkim, którzy pracują przed monitorami. Jest to przerwa 5-minutowa, po każdej godzinie pracy. Niektórzy pracodawcy wprowadzają jedną przerwę w pracy, która nie przekracza 60 minut i jest to przerwa na lunch. Jeżeli zatrudniona jest mama, która karmi piersią, jej również przysługuje przerwa, a nawet dwie, jeśli pracuje więcej niż 6 godzin dziennie. Jedna taka przerwa może trwać pół godziny.
Przerwy pozwalają nam chwilę odetchnąć, odprężyć się, a dzięki temu siadamy do pracy z większym zapałem. Korzystajmy z przerw, a zwiększymy swoją produktywność!