Zakładanie własnej działalności gospodarczej staje się bardzo popularne. Nie jest to z pewnością zasługa prostego prawa, ani tez mało skomplikowanych przepisów. Łączy się to z pewnym poczuciem bezpieczeństwa i  z chęcią zarabiania na siebie, a nie na innych. Zakładanie biznesu jest obecnie również „teoretycznie” bardzo proste. Wystarczy bowiem wypełnienie jednego dokumentu i odniesienie go do urzędu miasta czy tez urzędu gminy – jest to zależne od naszego zameldowania. Jednak łatwość ta jest wyłącznie teoretyczna, ponieważ tak naprawdę przyszły przedsiębiorca musi załatwić wiele ważnych spraw.

Pilne sprawy

Oczywiście przed założeniem firmy należy dokładnie przemyśleć jej profil, zbadać rynek oraz konkurencje. Dokładnie należy zorientować się, jaka grupa docelowa jest dla nas najważniejsza. Ważna jest również nazwa firmy, hasła reklamowe, pieczątka (która nie jest wymagana, ale lepiej ją mieć), a także konto bankowe. Jednak to nadal nie wszystko. Prowadzenie biznesu, nawet najmniejszej działalności gospodarczej wiąże się z posiadaniem własnego lokum.

Lokal

Wcale nie jest to sprawa ani oczywista, ani taka łatwa. Naturalnym jest to, że otwierając dużą działalność np. produkcyjną, czy też sklep lub salon usługowy, wynajmujemy lokal. Bardzo często jednak decydujemy się na prowadzenie jednoosobowych działalności gospodarczych – nie wytwarzamy, a np. doradzamy, nie sprzedajemy produktów w formie stałej, ale elektronicznej itd. Jednak od czasu do czasu musimy spotkać się z klientem. Jest kilka wyjść z tej sytuacji. Firmę możemy zarejestrować w swoim domu. Jeżeli jest nasz – nie ma problemu, jeżeli jest współmałżonka, czy też rodziców lub teściów, należy sporządzić odpowiednie zgody oraz umowy użyczenia. Dodatkowo, należy również zapłacić podatek od lokalu, który dla firm wcale nie jest niski i naliczany jest on od metra kwadratowego. Jeżeli wybierzemy ten sposób, musimy liczyć się z tym, że klienci będą odwiedzali nas w domu – nie zawsze jest to komfortowa dla nas sytuacja, nie zawsze możemy tez tak przystosować nasze wnętrza, aby rozmowa z klientami przebiegała w spokojnej atmosferze. Ponadto, cała korespondencja będzie przychodziła na twój prywatny, domowy adres. Nie każdy chce się na to zdecydować, nie każdy chce tracić swoją prywatność i zamieniać domu na firmę. Dlatego pozostaje…

Wynajęcie biura

Jest to pomysł bardzo dobry. Biuro, może być wynajmowane na stałe lub na kilka godzin w tygodniu, a nawet na telefon. Może to być całe biuro lub po prostu biurko w pomieszczeniu profesjonalnie do tego przygotowanym. Znajdują się w nim wszystkie potrzebne sprzęty. W każdej chwili do takiego biura możesz zaprosić swojego klienta, który z pewnością na takim gruncie  będzie czuł się znacznie lepiej, aniżeli w twoim mieszkaniu. Wynajmując takie biuro, płacisz za realne jego używanie. Wiele firm proponuje tanie wynajęcie biura wraz z prestiżowym adresem. Taką opcję w Krakowie oferuje m.in. firma businessinn.pl – biuro do wynajęcia Kraków. Jest to niezwykle ważne dla każdej firmy – prestiżowy adres znacznie zwiększy twoje szanse na rynku. Wynajęcie biura to swoboda i znacznie większy komfort, pozwalają również na bardzo duże oszczędności! Pomaga to także oddzielić życie osobiste od zawodowego.