Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwą sprawą, jednak decyduje się na to coraz więcej osób. Najczęściej są to ludzie, którzy skończyli studia i mają plan, który chcą zrealizować. Często firmy zakładane są również przez osoby doświadczone w konkretnej branży, które po latach pracy „na kogoś”, postanawiają w końcu założyć firmę. Nierzadko powód jest jeszcze inny – bezrobocie. Ludzie, którzy nie potrafią znaleźć pracy bardzo często decydują się na założenie własnej działalności – nie zawsze niestety mają na nią dobry pomysł. Czy jednak wiesz, jak założyć firmę, aby po pierwsze przyniosła zysk? Czy wiesz, jak wygląda to od strony formalne?

Zacznijmy od kwestii drugiej – łatwiejszej, a zatem strony formalnej. Samą rejestracja firmy może zostać dokonana w ciągu jednego dnia. Udajesz się do urzędu gminy, albo do urzędu miasta, tam wypełniasz stosowny dokument, w którym musisz podać wszystkie dane własne i firmy, którą chcesz założyć. Przed wypełnieniem wniosku należy dowiedzieć się jaki posiadamy NIP, założyć konto bankowe oraz zapoznać się z PKD, a zatem kodami działalności. Każda bowiem działalność ma swój numer – do formularza CIDG można wpisać dowolną liczbę numerów, jednak pierwszy określi działalność główną. Po wypełnieniu formularza udajemy się do ZUSu lub KRUSu. Podpisujemy tam dokumenty, następnie wyrabiamy sobie pieczątkę i już niedługo później możemy wystawiać nasze pierwsze faktury dla klientów.

Znacznie trudniej aniżeli samo zakładanie firmy przychodzi jej prowadzenie. Bardzo często zapominamy, że potrzebujemy dobrej księgowości. Sami możemy nie mieć na to czasu. Jest to jeden z podstawowych kosztów. Istotna jest również reklama, a także nasze moce przerobowe. Czy z wyprodukowanych przez nas towarów lub oferowanych usług jesteśmy w stanie opłacić składki, rachunki, czynsze i jeszcze zarobić? O wszystkich tych sprawach należy pomyśleć jeszcze przed założeniem działalności, tworząc konkretny biznes plan. Jeżeli to zrobisz uczciwie – przede wszystkim w stosunku do siebie samego, masz bardzo dużą szanse na dobry i trwały biznes.